Решени тестове
Вход
Учебни помагала
Контакти
Вход с Facebook
4
ти
клас
5
и
клас
6
и
клас
7
и
клас
8
и
клас
9
и
клас
12
и
клас
10
и
клас
Езици
Програмиране
Занимателни тестове
Международно състезание “Европейско Кенгуру”, 2016
Международно състезание “Европейско Кенгуру”
19 март 2016 г. ТЕМА за 3 и 4 клас
4
ти
клас - Математически състезания - Външно оценяване
1.
Ани, Боби, Веси, Гого и Дони хвърлили по два пъти едно зарче и събрали точките си. Кой от тях е събрал най-много точки от двете хвърляния?
Веси
Гого
Дони
Ани
Боби
2.
Бебето Кенгу е на 7 седмици и 2 дни. След колко дни Кенгу ще навърши 8 седмици?
4
1
5
3
2
3.
Кое число трябва да се запише на мястото на въпросителния знак?
24
56
36
28
80
4.
Сашо стои пред огледалото в коридора и вижда часовника, който е окачен на стената зад него. Това, което вижда Сашо в огледалото, е показаният на картинката часовник.
Когато след един час погледне отново в огледалото, кой от часовниците ще види Сашо?
5.
Петьо отишъл с баща си на цирк. Местата им били с номера 71 и 72. Като използвате схемата,
определете коя стрелка трябва да следват Петьо и баща му, за да стигнат до местата си?
6.
Валя разделила поравно няколко ябълки между себе си и 5 свои приятелки. Всяка получила по половин ябълка. Колко ябълки е разделила Валя?
6
4
3
5
две ябълки и половина
7.
Част от правоъгълник е скрита зад завесата. Каква фигура е скритата част?
кръг
петоъгълник
триъгълник
квадрат
правоъгълник
8.
Кой от посочените отговори описва най-точно това, което виждате на картинката?
Кръгчетата са колкото квадратчетата.
Триъгълниците са с два повече от кръгчетата.
Кръгчетата са по-малко от триъгълниците.
Кръгчетата са два пъти повече от триъгълниците.
Квадратчетата са повече от триъгълниците.
9.
Сумата от цифрите на годината 2016 е равна на 9. Коя е следващата година след 2016, сумата от цифрите на която също е равна на 9?
2025
2134
2034
2108
2007
10.
Мишката иска да излезе от лабиринта. По колко различни пътя може да го направи, ако минава само по веднъж през една и съща врата, но не е задължително да мине през всички врати?
4
5
2
7
6
11.
Зоя взела две празни карти и записала по едно число от двете страни на всяка карта. Сумата от двете числа, записани на първата карта, е равна на сумата от числата, записани на втората карта. Сумата на четирите числа е 32. На картинката са показани двете карти.
Кои са двете числа от обратната им страна?
9 и 2
8 и 1
11 и 4
6 и 3
7 и 0
12.
Пет врабчета са кацнали на един клон, както е показано.
В даден момент всяко врабче чурулика толкова пъти, колкото врабчета вижда пред себе си. Например, Ангел чурулика четири пъти. След няколко минути едно от врабчетата се обръща и поглежда в противоположната посока. Отново в даден момент всяко врабче чурулика толкова пъти, колкото врабчета вижда пред себе си. Втория път чуруликанията са повече отколкото първия път. Кое врабче се е обърнало?
Боби
Васко
Динко
Гошко
Ангел
13.
Пет деца изрязали от хартия по един квадрат, по един кръг и по един триъгълник. Всяко дете подредило своите фигури една върху друга, както е показано на картинките.
Колко деца са поставили триъгълника над квадрата?
3
0
4
1
2
14.
На картинката са показани пет части от пъзел.
С кои три от тях може да се сглоби квадрат?
2, 3 и 5
1, 4 и 5
1, 3 и 5 1, 4 и 5
3, 4 и 5 2, 3 и 5
1, 2 и 5
15.
Лили започнала да попълва числа в табличката така, че всеки ред и всяка колонка да съдържа числата 1, 2 и 3, записани само по веднъж. Колко е сумата на числата, които Лили трябва да постави в двете затъмнени квадратчета?
3
4
5
6
2
16.
На картинката са показани 11 квадратчета, подредени в редичка и 8 камъчета.
Иван си избира по произволен начин 8 квадратчета, но така, че квадратчетата да са едно до друго, т.е. между кои да е две от избраните да няма квадратче, което не е измежду избраните. След това Иван поставя по едно камъче във всяко избрано квадратче. Колко са квадратчетата, в които винаги ще има камъче, независимо кои 8 квадратчета е избрал Иван?
4
3
5
6
1
17.
Карта е поставена върху масата. Завъртаме картата около десния й ръб и я оставаме на масата, след това я завъртаме около горния й ръб и отново я оставаме на масата. Крайното положение на картата е отбелязано с въпросителен знак. Как изглежда крайното положение на картата?
18.
Янко, Явор и Ясен са тризнаци (трима братя, родени в един и същ ден). Брат им Ангел е точно три години по-голям. Кое от дадените числа може да бъде сбор от годините на четиримата?
25
30
29
27
60
19.
В един и същ момент Коки и Иво поглеждат своите часовници. Според Коки точното време е 10:00, смятайки, че часовникът му е изостанал с 5 минути, но всъщност той е избързал с 10 минути. Иво смята, че часовникът му е избързал с 10 минути, но всъщност той е изостанал с 5 минути. Колко е точното време според Иво?
9:30
10:15
10:00
10:45
10:30
20.
В магическа градина растат магически дървета. На всяко дърво има или по 6 круши и 3 ябълки, или по 8 круши и 4 ябълки. На дърветата в градината има общо 25 ябълки. Колко са крушите?
40
50
35
56
45
21.
Моите кучета имат 18 крака повече отколкото носове. Колко кучета имам?
6
5
8
9
4
22.
Катя разполага с няколко метални фигурки: кръгчета, квадратчета и триъгълничета. Фигурките от един и същ вид са с еднакво тегло, а тези от различен вид са с различно тегло. Катя разполага и с 5 еднакво тежки кутии, в които поставя по 3 фигурки. Тя подрежда пълните кутии в последователен ред на теглата. Кутиите Q, R, S и T са вече подредени правилно. Къде трябва да се постави кутията Z?
между кутията Q и кутията R
вдясно от кутията T
между кутията S и кутията T
между кутията R и кутията S
вляво от кутията Q
23.
Двадесет и седем части от играта ЛЕГО са свързани последователно, както е показано.
Веско разделя конструкцията на две нови конструкции така, че в едната да има два пъти повече части, отколкото в другата. С новите конструкции той постъпва по същия начин, ако това е възможно. Продължава по същия начин и получава все нови и нови конструкции, т.е. ако е възможно, той разделя всяка нова конструкция на две нови така, че броят на частите в едната да е два пъти по-голям от броя на частите във втората. Намерете най-малкия брой свързани части, който не може да се получи при тези разделяния.
3
5
2
1
4
24.
За един ход котето се премества в третия триъгълник в посока на часовниковата стрелка, а за един ход кучето се премества в четвъртия триъгълник, но в обратна посока. Общо след колко хода котето и кучето ще попаднат в един и същ триъгълник за първи път?
7
59
22
не може да се случи
37