ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
24 август 2023 година
ТЕКСТЪТ БЕЗ ДОПУСНАТИ ГРЕШКИ:
В света на медицината т.нар. „бабини рецепти“ обикновено се свързват със суеверие. Оказва се обаче, че доста от тях представляват интерес за съвременната наука, доказателство за което е и книгата „Бабини деветини“. Използвайки най-новите изследвания, авторът ѝ проучва повече от петдесет народни суеверия, за да помогне на читателя да се ориентира кое е истина и кое – измислица.
ТЕКСТ 1 Ако попитаме един средностатистически млад човек, за когото културните удоволствия се свеждат най-вече до попконцертите и дискотеките, влизал ли е в оперна зала, той най-вероятно би ни се изсмял. Би обяснил, че смята операта за старомоден жанр, в който всичко е приповдигнато и преувеличено и в който „нормалната“ човешка реч е заменена с пеене. Как да си обясним тогава, че операта и през 21. век все още привлича публика от всички части на планетата? Любопитен е фактът, че след Втората световна война западният авангард изцяло отхвърля операта (както и класическата музика изобщо) като „буржоазно изкуство“, вследствие на което 30 години не се появява нито една опера. Но от края на миналия век и до днес този жанр преживява истински бум не само сред новите, но и сред по-старите поколения композитори. Какво кара хората да си купят билет за опера и търпеливо да чакат дори и няколко години, за да съпреживеят любимите си арии на някоя от световните оперни сцени? Или да се тълпят вечер преди самото представление пред касите – без значение колко висока е цената на билетите – с надеждата по щастлива случайност да си осигурят един билет? Операта не понася подражанието на действителността и дребнотемието. Действителността в нея е пречупена през вълшебно огледало или е погледната сякаш от друга планета. Затова всичко в операта изглежда преувеличено и приповдигнато, тъй като тя има свойството не толкова да извежда на преден план самия сюжет, колкото да създава неповторима атмосфера.
ТЕКСТ 2 – Как гледате на опитите днес да се смесват оперни гласове с попмузика? – Аз съм твърде много музикант, за да приема такъв „търговски“ подход. Зная, че живеем в света на телевизията, на високите технологии. Аз не съм правила никога компромис, а подобно смесване на жанровете е компромис. Смятам, че влезе ли в друг жанр, оперният певец става смешен. Ние, оперните певци, имаме съвсем друга гласова постановка, най-важното – естетиката ни е друга. Нямаме вкус към „леката“ музика. Затова такива опити ми изглеждат доста абсурдни. – Смятате ли, че интернет поколението има това специфично музикално чувство, което е характерно за операта? – Аз самата не съм от това поколение. Наистина всичко се променя, но смятам, че културата трябва да се съхрани. Човекът има потребност от изкуството, а не само от компютъра и от цифрите. Ние, по-старите, трябва да предадем своя опит на младото поколение, да му внушим, че оперното изкуство възвисява духа. Не само компютрите правят живота. – Какво ще стане с операта през нашия век? Ще „мутира“ ли под влиянието на съвременните технологии, или ще остане островче на чисто човешкото? – Ако нашата цивилизация оживее, ще оживее и операта, ако загине... Но аз се надявам, че цивилизацията ни няма да загине. Питала съм се как ще повлияят технологиите на операта. Само преди месец чух един концерт със съвременна музика, в който всичко беше направено от компютри. И хорът беше направен от компютър. Машината няма дух, няма мозък, няма емоция, а човекът има чувства, има и душà. Затова операта винаги ще се прави от живи хора.
ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА 24 август 2023 година ЧАСТ 3
Аргументативния текст напишете в листа за отговори на предвиденото място.
Напишете аргументативен текст в обем до 4 страници по ЕДНА от следните две теми:
Тема за есе
Милосърдието – мяра за човешката сила
(Есе)
Тема за интерпретативно съчинение
Геройство и памет
(Интерпретативно съчинение върху „Новото гробище над Сливница“ на Иван Вазов)
Покойници, вий в други полк минахте, де няма отпуск, ни зов за борба, вий братски се прегърнахте, легнахте и „Лека нощ“ навеки си казахте – до втората тръба.
Но що паднахте тук, деца бурливи? За трон ли злат, за някой ли кумир? Да беше то – остали бихте живи, не бихте срещали тъй горделиви куршума... Спете в мир.
Българийо, за тебе те умряха, една бе ти достойна зарад тях, и те за теб достойни, майко, бяха! И твойто име само кат мълвяха, умираха без страх.
Но кой ви знай, че спите в тез полета? Над ваший гроб забвеньето цъфти. Кои сте вий? Над сянката ви клета не мисли никой днес освен поета и майките свети.
Борци, венец ви свих от песен жива, от звукове, що никой не сбира: от дивий рев на битката гръмлива, от екота на Витоша бурлива, от вашето ура.
И тоз венец – той няма да завене, и тая песен вечно ще гърми из българските планини зелени, и славата ще вечно пей и стене над гробни ви хълми.
Почивайте под тез могили ледни: не ще да чуйте веч тръба, ни вожд, ни славний гръм на битките победни, към вечността е маршът ви последни. Юнаци, лека нощ!