ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
18 май 2022 година
ТЕКСТ 1
– Как можем да мотивираме децата да четат самостоятелно в дигиталната ера? – На първо място бих препоръчала да започнем да четем на децата от най-ранна възраст. Аз съм дълбоко убедена, че това е важно – не в смисъла на научаване или усвояване на знания, а най-вече за укрепване на връзката между родител и дете и след това за превръщането на книгата в естествена част от ежедневието на детето. На по-следващ етап е важно да четем на детето с артистичен и изразителен глас – особено когато то започне да разбира повече. И последното нещо – но не и на последно място – е личният пример. Когато детето вижда родителите си да четат не по задължение, а защото това им е приятно и им носи положителни емоции, е по-вероятно и то самото да прояви по-голям интерес към четенето. Според мен не е добра идея да насилваме децата да четат нещо, към което нямат интерес. Това важи най-вече за периода, когато самостоятелно започват да четат. Тогава е много важно да ги оставим сами да избират това, което е интересно за тях. – Какви според Вас са основните ползи от четенето за развитието на децата? – Често си мисля какво пък толкова ще стане, ако децата не четат. Преди време се е казвало: „Хайде, вземи свърши малко работа, само четеш“, което ми напомня на днешното: „Хайде, вземи прочети нещо, само гледаш в този таблет“. Четенето има много достойнства, но на мен най-вече ми харесва това, че докато четеш, се превръщаш в съавтор и активен участник в този процес. Тоест не си само пасивен получател на информация. Аз съм напълно убедена, че ако има един милион души, които четат един и същ роман, всеки от тях в съзнанието си вижда различна картина. Докато очите четат, мозъкът преработва информацията, фантазията рисува по неповторим начин. За мен това е страхотна тренировка за ума и за въображението. Аз харесвам също и филмите, те са прекрасен вид творчество, но там виждаш как изглежда даден герой, а при четенето всеки може да си го представи различно. Четенето вече не е просто източник на информация, дори вече не смятам, че то има основна роля за подобряването на правописа и правоговора. То е преди всичко инструмент, с който запазваме и развиваме въображението си. И нещо изключително важно – особено що се отнася до деца – четенето не изморява, не изтощава и не насилва сетивата по начина, по който го правят филмите или компютърните игри.
ТЕКСТ 2 (ДИАГРАМА)
Зависимост между резултатите по четивна грамотност в точки (от 340 до 480) и четенето на различни текстове според изследването PISA през 2018 г.
Примерен отговор: Четенето на роман дава възможност всеки да изгражда собствени представи въз основа на прочетеното.
Аргументативния текст напишете в листа за отговори на предвиденото място.
Напишете аргументативен текст в обем до 4 страници по ЕДНА от следните две теми:
Тема за есе
Тежестта на думите (Есе)
Тема за интерпретативно съчинение
Споменът – скръб и утеха (Интерпретативно съчинение върху „Аз искам да те помня все така“ на Димчо Дебелянов)
Аз искам да те помня все така: бездомна, безнадеждна и унила, в ръка ми вплела пламнала ръка и до сърце ми скръбен лик склонила. Градът далече тръпне в мътен дим, край нас, на хълма, тръпнат дървесата и любовта ни сякаш пò е свята, защото трябва да се разделим.
„В зори ще тръгна, ти в зори дойди и донеси ми своя взор прощален – да го припомня верен и печален в часа, когато Тя ще победи!“ – О, Морна, Морна, в буря скършен злак, укрий молбите, вярвай – пролетта ни недосънуван сън не ще остане и ти при мене ще се върнеш пак!
А все по-страшно пада нощ над нас, чертаят мрежа прилепите в мрака, утеха сетна твойта немощ чака, а в свойта вяра сам не вярвам аз. И ти отпущаш пламнала ръка и тръгваш, поглед в тъмнината впила, изгубила дори за сълзи сила. – Аз искам да те помня все така...