МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
28 август 2018 година
Почвеното плодородие е способността на почвата да осигурява хранителни вещества, вода и топлина на растенията. Различават се три вида плодородие – естествено, потенциално и икономическо. Първото има отношение към наличието на хумус и други хранителни вещества, образували се през дългия период на естественото развитие на почвите. Потенциалното плодородие се свързва с възможностите за изкуствено увеличаване на хранителните вещества в почвата чрез добавяне на торове, които имат естествен или изкуствен произход. Икономическото плодородие се изразява чрез стойността на произведените земеделски продукти от единица площ върху даден вид почва. В резултат на дейността на човека плодородието на почвата може да се увеличава или да намалява.
Значението на почвата за човечеството е равностойно на това на въздуха и водата. Почвата е жизненоважен, практически незаменим природен ресурс. Основната й функция е да предоставя условия за развитие на земеделските култури, а благодарение на своето плодородие почвената покривка представлява и ключов ресурс за продоволствената сигурност на хората.
ТЕКСТ 2
Чл. 39 (2) Опазването, устойчивото ползване и възстановяването на почвата имат за цел:
1. предотвратяване на нейното увреждане;
2. трайно запазване на многофункционалната й способност;
3. осигуряване на ефективна защита на здравето на човека;
4. съхраняване на качествата й като среда за нормално развитие на почвените организми, растенията и животните;
5. осъществяване на превантивен контрол за предотвратяване на неблагоприятни изменения на почвата и прилагане на добри практики на земеползване.
Чл. 40 Юридическите и физическите лица, собственици и/или ползватели на поземлени имоти, са длъжни да не предизвикват вредни изменения върху почвата в собствените си и в съседните поземлени имоти.
Чл. 41 Собствениците и ползвателите на поземлени имоти са длъжни да вземат мерки за предотвратяване на вредни изменени, застрашаващи почвата.
Чл. 42 (1) Който причини вредни изменения на почвата, е длъжен да възстанови за своя сметка състоянието й, предходжащо увреждането.
(2) Собствениците и ползвателите на подземни и надземни мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура са длъжни да ги поддържат в техническа изправност и да не допускат замърсяване или друго вредно изменение на почвата около тях.