ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
25 август 2022 година
ЧАСТ 1
Сава Огнянов е първородният син на Мина Горанова, на която Ботев посвещава творбата си Пристанала. Но за да я откъсне от поета баща ѝ я праща в Прага да учи пеене, а след това я омъжва за котленеца Петър Огнянов. По-късно Ботев споделя че е имал любима породила у него страстна любов угаснала тъй рано.
ТЕКСТЪТ БЕЗ ГРЕШКИ: Сава Огнянов е първородният син на Мина Горанова, на която Ботев посвещава творбата си „Пристанала“. Но за да я откъсне от поета, баща ѝ я праща в Прага да учи пеене, а след това я омъжва за котленеца Петър Огнянов. По-късно Ботев споделя, че е имал любима, породила у него страстна любов, угаснала тъй рано.
ТЕКСТ 1
Бащите на Френската революция издигат като основни принципи в междуличностните и обществените отношения свободата, братството и равенството. Заедно тези три думи звучат красиво като идеал. Но на практика са несъвместими принципи – ако има свобода, няма равенство. Ако ли пък има равенство, няма свобода, защото със сила се налага равенството. А когато нещо е наложено със сила, за какво братство може да се говори? Идеологически обаче тези три думи вършат прекрасна работа и до днес. Впрочем още тогава, само четири години след щурма на Бастилията, това триединство е потъпкано по време на якобинската диктатура начело с Максимилиан Робеспиер и терора на якобинците, довел до гибелта на 30 хиляди души чрез гилотиниране. Самият Робеспиер – един от бащите на революцията, на свой ред също намира края си на гилотината и така се ражда прозрението, че „революцията изяжда децата си“. Френската революция е дала своя значим принос за днешната демокрация. За пръв път в Европа биват обявени за неприкосновени гражданските и човешките права чрез Декларацията за правата на човека и гражданина. За пръв път се изработва и приема демократичен основен закон, или конституция, която пък предписва като основен принцип разделението на властите – законодателна, изпълнителна и съдебна. Полага се и началото на многопартийната система. Изключителен акт е и отделянето на църковната от светската власт – нещо немислимо дотогава. Новости има и в областта на правото – приема се Френският граждански кодекс, или т.нар. Наполеонов кодекс, който има огромно въздействие върху гражданското право и до днес.
ТЕКСТ 2
На едни им е додеяло от революции, други се чувстват окрилени от революционния кипеж. Революциите са двуостър меч. Те не оставят място за неутралитет – едни са окрилени, на други крилата са подрязани. Революциите винаги дават неизпълними обещания. Били сме щели да бъдем свободни, били сме щели да станем като нормалните държави – да пътуваме, да търгуваме, да печелим, да забогатяваме, да пишем и да говорим каквото си искаме, несправедливостите да се махнат, законността да се възцари. И още, и още… Стига толкова, стига! Едни са измамени, други са спечелили, трети са спечелили много. Преживяхме много революции, но свободни не станахме. И не знаем къде да търсим причината – дали в революциите, дали в тяхната недостатъчност. Някой ни беше внушил, че революциите раждат свобода, че свободата се извоюва с революция. Може някъде и да е така, но у нас не е. Различните народи правят различни революции. Но различните народи по различен начин постигат свободата си и не е задължително да е винаги с революция. То затова народите са различни – едни успяват, други се провалят. Тези, които се провалят, обикновено обвиняват за своя провал успелите. А причината за провала, независимо дали обществен, или личен, е винаги вътре. Дори когато един организъм се заразява с вирус отвън, причината пак е в него, в слабата му способност за защита. Защото други организми устояват на същия вирус. А провалените търсят кой ги е заразил, вместо да усилят защитата си. Да погледнат навътре, не могат. Поглеждането навътре би било за тях проглеждане, но те си остават слепи. После компенсират тази слепота с излишък от самочувствие и с геройско изтъкване. Сякаш другите народи нямат велики герои, бляскави победи и славна история. Сякаш само ние на света сме най-първи във всичко. Само дето всичката ни слава е все в миналото – далечно и близко, но с което ние сякаш сме скъсали генетичната си връзка и изглежда, че не сме го наследили реално. Потомци сме на лъвове, а постъпваме като мишки.
Из „Есе за революциите“, Т. Димова (адаптиран откъс)
Например: Робеспиер умира на гилотината.
Например: Революциите раждат свобода./Свободата се извоюва с революция.
Например: - Разделението на властите - Отделянето на църковната от светската власт