ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
25 август 2022 година
ЧАСТ 2 и ЧАСТ 3
Аз не живея: аз горя. Непримирими в гърдите ми се борят две души: душата на ангел и демон. В гърди ми те пламъци дишат и плам ме суши. (П. Яворов, „Две души“)
Аз съм вихър и мъгла: не зная време, нито цел в размах, пориви и стремеж. Аз съм зной и скреж. (П. Яворов, „Демон“)
О, неразумни юроде! Поради что се срамиш да се наречиш Болгарин?... Или не са имали Болгаре царство и господарство? Ти, Болгарино, не прелщайся, знай свой род и язик...
Паисий (1762)
Аз съм бил сляп, аз съм бил глупав! Каква чешма и какви мостове искам да правя? Себап! Има ли по-голям себап от тоя, който правя? Каруци трябва да правя аз, каруци!
Тъжна светлина се отцеждаше по пода. Скелетът на бюфета тъмнееше в ъгъла. Формите на цигулките унило висяха по стените, ограждайки празни, крушовидни пространства, като печати на безнадеждността. Срещуположният тезгях, на който бе работил някога, проскърцваше и пропукваше, сякаш старческите му кости се чупеха. Той приклякваше все по-ниско, изравнявайки ръст с ръста на стопанина. Тъмно грееше снимката на Боженка от стената между иконите и кандилото, което никога не беше запалено, защото дядо Георги нямаше пари за олио, а баща ми бе атеист и не се сещаше да го напълни.
По небето тежко и бавно лазеха и се разпокъсваха дебели, дрипави, влажни и мрачни зимни облаци, над които прозираха късове от също тъй замислено и студено синьо небе. Земята тънеше в кал и влага. Мъртви и покрусени се тъмнееха пръснатите пейзажи на села, речища, далечни гори и планини. По полето лъщяха големи локви, тъмни, студени и оцъклени като мъртвешки очи.
Например: Природното описание се свързва с мрачната и неприветлива социална действителност.
Например: Характерна за жанра на одата черта, проявена в „Паисий“, е възторгът от делото на Паисий възхвалата/прославата на делото на Паисий.
* Хей, Сливнице, хей, Сливнице, не си веч просто слово. Историо, разкривай се, впиши туй име ново.
Впиши го и предавай го кат бляскаво наследье на всички поколения и векове напреде –
със Гредетин жестокия и с Перущица мрачна, с Загората трагичната и с Шипката юначна.
Та в хижите, в Балканите, от Дрин до Черно мòре, за славата на нашите герои да говори. („Бойното поле при Сливница“, Иван Вазов)
* Какво ще ни дадеш, историйо, от пожълтелите си страници? – Ний бяхме неизвестни хора от фабрики и канцеларии,
ний бяхме селяни, които миришеха на лук и вкиснало, и под мустаците увиснали живота псувахме сърдито.
Ще бъдеш ли поне признателна, че те нахранихме с събития и те напоихме богато с кръвта на хиляди убити.
Ще хванеш контурите само, а вътре, знам, ще бъде празно и няма никой да разказва за простата човешка драма. […] Но разкажи със думи прости на тях – на бъдещите хора, които ще поемат поста ни, че ние храбро сме се борили. („История“, Н. Вапцаров)
ЧАСТ 3
Напишете аргументативен текст в обем до 4 страници по ЕДНА от следните две теми:
Тема за есе
Съмненията – приятели или врагове (Есе)
Тема за интерпретативно съчинение
Слово и памет (Интерпретативно съчинение върху „Паисий“ на Иван Вазов)
Най-после отдъхна и рече: „Конец! На житие ново аз турих венец.“ И той фърли поглед любовен, приветен към тоз труд довършен, подвиг многолетен, на волята рожба, на бденьето плод, погълнал безшумно полвина живот – житие велико! заради което той забрави всичко, дори и небето! (…) и вдигна тез листи, и викна високо: „От днеска нататък българският род история има и става народ!
Нека той познае от мойто писанье, че голям е той бил и пак ще да стане, че от славний Будин до светий Атон бил е припознаван нашият закон. Нека всякой брат наш да чете, да помни, че гърците са люде хитри, вероломни, че сме ги блъскали, и не един път – и затуй не можат нази да търпът – и че сме имали царства и столици, и от нашта рода светци и патрици; че и ний сме дали нещо на светът и на вси словене книга да четът; и кога му викат: „Българину!“ бесно, той да се гордее с това име честно. Нека наш брат знае, че бог е велик и че той разбира българский язик, че е срам за всякой, който се отрича от своя си рода и при гърци тича и своето име и божия дар зафърля безумно като един твар. Горко вам, безумни, овци заблудени, със гръцка отрова що сте напоени, дето се срамите от вашия брат и търсите пища в гръцкия разврат, и ругайте грешно бащини си кости, и нашите нрави, че те били прости! Та не вашто племе срам нанася вам, о, безумни люде, а вий сте му срам! Четете да знайте що в стари години по тез земи славни вършили деди ни, как със много кралства имали са бран и от царе силни вземали са дан, и била велика българска държава; как свети Борис се покръсти в Преслава, как е цар Асен тук храмове градил и дарове пращал; кой бе Самуил, дето си изгуби душата във ада, покори Дурацо и влезе в Елада; четете и знайте кой бе цар Шишман и как нашто царство сториха го плян; кой бe Иван Рилски, чийто свети мощи с чудеса се славят до тоя ден йоще; как се Крум преславний с Никифора би и из черепа му руйно вино пи и как Симеон цар угрите прогони и от Византия приема поклони. А тоя беше учен, философ велик и не се срамеше от своят язик и кога нямаше кого да надвива, той пишеше книги, за да си почива. Четете и знайте що съм аз писàл, от много сказанья и книги събрал, четете, о, братя, да ви се не смеят и вам чужденците да не се гордеят... Нà ви мойта книга – тя е вам завет. Нека се преписва и множи безчет и пръска по всички поля и долини, де българин страда, въздиша и гине. Тя е откровенье, божа благодат – младий прави мъдър, а стария – млад, който я прочита няма да се кае, който знае нея, много ще да знае.“
Тъй мълвеше тоз мъж, в килията скрит, със поглед умислен, в бъдещето впит, който много бденья, утринни пропусна, но пачето перо нивга не изпусна и против канона и черковний звън – работи без отдих, почивка без сън.
Тъй мълвеше преди сто и двайсет годин тоз див Светогорец – за рая негоден, и фърляше тайно през мрака тогаз най-първата искра в народната свяст. (из „Паисий“, Иван Вазов)